Kdo může měřit rychlost vozidel

Každý řidič se už mnohokrát setkal s měřením rychlosti. Nicméně ne každý ví, kdo je vlastně oprávněn takovéto měření provozovat. 

Policie ČR

Podle zákona je oprávněná pro měření rychlosti vozidel pouze Policie ČR. Ty k tomu využívají pomocí stacionárních či úsekových radarů, jejichž úkol je jediný. Snížit množství dopravních nehod a tím zvýšit bezpečnost na silnicích či daných úsecích. 

Městská a obecní policie

Tyto složky také mohou měřit rychlost vozidel, ovšem pouze na místech, které jim určí Policie ČR. Pokud dojde k měření na jiném místě, tak i když dojde k přestupku, je měření ze zákona neproveditelné. Dnes už také není nutné místo označit dopravní značkou Měření rychlosti, jako tomu bylo před rokem 2011.

A co soukromé instituce?

V dřívějších dobách si obce najímaly soukromé společnosti, které na jejím území prováděly měření rychlosti. Využívaly k tomu zejména stacionární radary. Pokud došlo k přestupku, obdržela od nich obce jak údaje, tak také i obrazový záznam. Nicméně tato praktika byla Nejvyšším soudem v roce 2008 zakázána. Proto už dnes k této skutečnosti nedochází.

Odchylky a tolerance radarů

Věděli jste, že existuje tolerance +-3 km/h pro měření do 100 km/h? Pokud tedy překročíte rychlost třeba na 53 km/h, pak sám policista musí tuto toleranci odečíst. Tudíž Vás nemůže pokutovat. Ovšem často nedochází k pokutování při mírném překročení rychlosti v obcích. To ovšem záleží na úseku, dopravní době a také na samotném policistovi. Pokud se měří rychlost v úsecích, kde je povolená rychlost více než 100 km/h, pak je tolerance +-3%. 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4