TOP 5 zajímavostí: co jste nevěděli o automobilce Volvo

Společnost Volvo patří mezi nejstarší a nejstabilnější automobilky na světě. Odjakživa se snažily své skladové vozy Volvo vyvíjet tak, aby byli co nejvíce bezpečné a plné inovací, které by svým uživatelům značně usnadnily jízdu a zároveň vytvořit co nejlepší jízdní zážitek.

Volvo Cars je samostatná společnost

Dceřiná společnost Volvo Cars, která spadá pod koncern Volvo Group, má své zcela nezávislé vedení a operuje čistě sama za sebe bez zásahů od Volvo Group. Po nějakou dobu měla skupina i divize vedení na stejném místě, to se ale nedlouho poté změnilo.

Část společnosti je dodnes umístěná v původní budově v Gotenburgu ve Švédsku. Toto malé městečko na severu Švédska získalo díky automobilce popularitu a spoustu pracovních míst.

Automobilka, která chvíli neposedí na jednom místě

V druhé polovině devadesátých let byla divize osobních automobilů Volvo Cars na prodej a velký zájem o ní projevila světoznámá americká značka vozidel Ford.

Automobily se ve Fordu i vyráběly, ale na silnicích stále jezdily pod značkou Volvo. O dalších deset let později byla značka opět na prodej. Tentokrát putovala do Číny do společnosti Geely. Ta Volvo stále vlastní a jen díky ní je tato značka stále na trhu. Nyní je Volvo opět na vzestupu a rozšiřuje sortiment i o čistě elektrické vozy.

Stavební stroje i lodní průmysl

Věděli jste, že Volvo kromě bezpečných automobilů, dálkových autobusů a kamionů má co dočinění i s těžkotonážními stroji, které jsou určeny převážně pro stavební účely? Lidé jsou často překvapení, když na rameni rypadla čtou název automobilky Volvo. O jejich výrobu se stará odlišná divize.

Mezi další produkty pak patří i lodě, lodní motory a další „vodní” vybavení. Ani to však vedení společnosti nestačilo a vyrábí tak i zemědělské stroje.

Velmi vzácné patenty

Volvo je známé mezi veřejností hlavně díky své bezpečností a vývojem, který je zacílený na bezpečnost a přináší na silnicích skvělý pocit pro řidiče. Není proto výjimkou, že si spoustu prvků chtějí přivlastnit, či použít i konkurenti.

Některé vynálezy Volvo poskytlo všem, jiné si ale pečlivě hlídá. Ve společnosti proto mají celé oddělení, které hlídá zneužívání patentů a porušování jejich zásad. Za porušení těchto zásad hrozí vysoké tresty, jak peněžní, tak i odnětí svobody.

Začátek s ložisky

Když v roce 1911 Assar Gabrielsson a Gustaf Larson společnost zakládali, výrobou automobilů se vůbec nezabývali. Jejich primárním produktem byla kuličková ložiska. Společnost nazvali Volvo, což v překladu z latiny znamená “válím”.

Když se v roce 1927 přeorientovali na produkci bezpečných automobilů, název si ponechali a jako logo použili chemický znak pro železo – coby symbol síly a výkonu automobilky.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4