Znáte historii ocelového lana?

 Ocelové lano

Jeho historie spadá až do 19. století a byly ve své době zázračným objevem. Čtením tohoto článku zjistíte jak se ocelové lano vyrábí dnes a jak se vyrábělo v historii.

První ocelové lano

Prvním objevitelem ocelového lana byl majitel stříbrných dolů v německu, který chtěl snížit úmrtnost svých dělníků na pracovišti a zároveň zvýšit efektivitu. Jelikož se nejdříve používala běžná lana, často ztrouchnivělo uvnitř, tudíž se rychle a nenadále přetrhávalo. Napadlo ho tedy vyrobit ocelové lano stejným způsobem jako se vyrábí přírodní lano. S vnitřním promazaným jádrem a jednotlivými drátěnými proudy provazu, které se postupně do sebe zamotaly stejně, jako běžné lano. Jediným problémem v té době bylo, že neměli technologii na výrobu velmi tenkých drátů, tudíž byly vytvořena lana velmi tlustá a málo ohebná.

V dnešní době

Ocelová lana jsou nyní velmi častá v průmyslu, který se nachází u vody. Například na uvazování lodí u přístavu najdete ve většině přístavech pouze ocelové lana. Stejně tak v jiném průmyslu jsou využívána na zvedání skrze masivní kladku těžké náklady.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4